Nemocnice Kadaň s.r.o.
Golovinova 1559
Kadaň 432 01
Alternativní metody v léčbě ran nejsou Nemocnici Kadaň cizí
Larvální neboli maggot terapie je tisíce let stará alternativní metoda léčby hnisavých, nekrotických a infikovaných ran, kdy se speciálně připravené a sterilní larvy mouchy bzučivky zelené přikládají na nekrotickou ránu, kde se po dobu tří až pěti dní živí mrtvou tkání. Poté jsou několikanásobně zvětšené larvy, které doslova nekrotickou tkáň požraly, z rány odstraněny.
Podstatou této léčebné metody je odstranění nejen mrtvé tkáně, ale larvy také vysávají mikroby a tím ránu dezinfikují. Hojící procesy podporuje i samotný pohyb larev v ráně, který způsobuje zvýšenou produkci sekretu, ale i trávicí enzymy a další látky, které larvy do rány vylučují. Touto léčebnou metodou lze často zabránit takovému poškození, které mnohdy může vést i k amputaci končetiny.
První zmínky o této metodě pocházejí z dob starověkých kultur. U nás se larvální terapie hojně využívala k léčbě pacientů s diabetem, bércovými vředy, proleženinami nebo popáleninami. V roce 1928, kdy byl objeven penicilin, terapii nahradila léčba antibiotiky.
V současné době, kdy se stále více setkáváme s odolností vůči nim, se larvální terapie opět dostává do popředí zájmu laické i odborné veřejnosti. V roce 2003 byla terapie schválena jako léčebná metoda Vědeckou radou Ministerstva zdravotnictví České republiky a od roku 2008 je také plně hrazena ze zdravotního pojištění.
Na chirurgickém oddělení Nemocnice Kadaň se vždy snažíme, aby se pacient nejen plně zotavil, ale aby byla zachována i kvalita života, na kterou byl zvyklý. Nikdy proto nevylučujeme prověřené způsoby alternativní formy léčení.
Datum poslední aktualizace: 22. 7. 2024 10:04