Klášterec přidá kadaňské nemocnici na obnovu šestinedělí

Nemocnice Kadaň s.r.o.

Klášterečtí využívají služeb nemocnice a polikliniky v Kadani, a tak ji každoročně podporují. Na posledním zasedání zastupitelé odklepli dotaci 600 tisíc korun ve prospěch obnovy oddělení šestinedělí, kde pobývají matky s novorozenci. Celkem letos nemocnici věnují více než 1,4 milionu korun na provoz a investice, což je historicky jejich nejvyšší příspěvek. Stále jde ale jen o zlomek toho, co do své městské nemocnice vkládá Kadaň ve snaze zajistit jí budoucnost.

Klášterec přispívá kadaňskému špitálu každoročně, podobně i okolní obce. Výše dotace vychází z přepočtu na obyvatele. „Víme, že je nemocnice potřebná,“ uvedl starosta Klášterce Štefan Drozd (Strana soukromníků). „Na druhou stranu to není náš majetek, přispíváme na chod soukromého subjektu,“ vysvětlil, proč se dotace neblíží milionovým vkladům jen o málo lidnatější Kadaně.

Odpověděl tak i na připomínku kláštereckého zastupitele Josefa Suchého (ODS), který se na zasedání podivil, proč město nepřispívá více. „Jsem rád, že jsme tu všichni zastupitelé odhlasovali 600 tisíc, přesto si myslím, že by tato nemocnice měla dostávat kvartálně milion,“ namítl. „Už jsem v letech, kdy si uvědomuji, že je dobré mít nemocnici takto blízko a se zdravotnickou péčí v takovém rozsahu,“ připomněl.

Vyšší dotace by ocenila i Kadaň. Nemocnice byla před dvěma lety v krizi, s pomocí města se ale odrazila ode dna a nehrozí jí jako jiným menším zařízením kolaps. „Jsme rádi, že Klášterec něco dává, byli bychom ale raději, kdyby dal víc,“ připustil starosta Jiří Kulhánek (ODS).

„Na druhou stranu je dobře, že Klášterečané do naší nemocnice jezdí, a budeme rádi, když v tom budou pokračovat, protože díky tomu má nemocnice vyšší výnosy od pojišťoven,“ doplnil Kulhánek. Ty jsou nakonec také největším finančním zdrojem. „V roce 2010 měla nemocnice roční příjem 178 milionů korun, poslední tři roky se podařil zvýšit o sto milionů korun,“ uvedl ředitel nemocnice Petr Hossner. Peníze šly hlavně do mezd pro lékaře a sestry, které bylo potřeba udržet a nalákat další. Od roku 2016 vyrostly v průměru o 12 tisíc korun na současných více než 38 tisíc.

Pro další období má nemocnice strategii založenou na zachování všech současných odborností, lůžkových oddělení a veškerých ambulancí. „Postupně chceme opravovat nemocnici: zrekonstruovat šestinedělí, 40 let staré centrální operační sály a poskytovat pro obyvatele základní zdravotní péči,“ nastínil ředitel Hossner. „Té se dá v Kadani na lůžkách či v ambulanci řešit 70 až 80 procent. Matka tu může porodit, poskytujeme ošetření v dětských letech, můžeme provádět základní operace, základní interní vyšetření, později vyměnit klouby a máme i léčebnu dlouhodobě nemocných,“ dodal Hossner.

Dotace na provoz a investice od vlastníka – města Kadaň
2016: 6 mil.