Otevření oddělení šestinedělí

Nové oddělení šestinedělí - 25 lůžek v 15 nových pokojích pro rodičky Kadaňské nemocnice, jejíž vlastníkem je město Kadaň bylo slavnostně otevřeno 25.9.2020.

Proslov ředitele nemocnice:

Nemocnice Kadaň nedávno oslavila 40 let od svého otevření a rekonstrukce pokojů pro rodičky je dosud největší stavební akcí v její historii.

Chtěl bych poděkovat architektům společnosti DOMY. Pány architekty Michala Juhu a Jan Topinku považuji za duchovní otce projektu rekonstrukce. První návrhy uspořádání pokojů se rodily před více jak dvěma roky a pak následovalo nespočet schůzek, diskuse se zdravotníky, výběr nejvhodnější varianty, která se několikrát upravovala až do konečné finální podoby projektu, který byl pod bedlivým dohledem architektů až do posledního dne rekonstrukce.

Nechci opomenout projektantky paní Hanu Koflákovou a paní inženýrku Lenku Žabkovou, které díky času, který stavbě věnovaly ji znají do posledního detailu.

Hlavním dodavatelem stavby byla firma FRK s.r.o. Pod vedením majitele pana Ahmada Raada provedla firma rekonstrukci během ¾ roku v nejvyšším patře budovy, a to za nepřetržitého provozu. V jarních měsících byla stavba zasažena opatřeními krizového řízení nemocnice během nouzového stavu, kdy byl omezen veškerý pohyb po areálu nemocnice. V jedno období jsme nevěděli, jestli vůbec bude možné v rekonstrukci pokračovat. Přidaly se také problémy s dodávkami některých technologií ze zahraničí. Nicméně dnes je oddělení zrekonstruované a výsledek našeho společného úsilí a práce můžou naše pacientky posoudit sami.

Důležité je zmínit, že nedílnou součástí díla je zahájení postupné výměny technických rozvodů (stupaček) v celé nemocnici, která je logisticky velmi náročná a probíhá za provozu všech zdravotních oddělení umístěných v podlažích pod námi.

Rozpočet celé stavby (projektu, stavebních prací, vybavení nábytkem i výměna stupaček v ½ budovy nemocnice) je 35 mil. Kč včetně DPH.

Financování rekonstrukce zajistil vlastník nemocnice Město Kadaň s využitím finanční podpory z fondu Ústeckého kraje v rámci projektu „Plnění základních úkolů obce – rozvoj zdraví.

V kadaňské porodnici se za dobu jejího provozu, tedy od otevření v roce 1978 dosud, narodilo pod vedením primářů Sudka a Padrty, 30 000 dětí o které se starali pediatři a dětské sestry pod vedením primářů Khaila, Waltersteina, primářky Klikové a Kotalíkové. V loňském roce se v kadaňské nemocnici narodilo přes 900 dětí. Více jak ½ maminek přijíždí z větší dálky, než je spádová oblast nemocnice, někdy i 100 km vzdálených míst.

Co nyní dostávají pacientky k dispozici. Celkem 15 pokojů, 7 jednolůžkových nadstandardů s možností pobytu otce, 7 dvojlůžkových a jeden čtyřlůžkový pokoj. Všechny pokoje mají samostatnou koupelnu a WC, svoje zázemí pro novorozence s vaničkou, vlastní televizi a ledničku. Na oddělení je všech 25 lůžek klimatizovaných (Byla instalována nová vzduchotechnika, rozvody elektřiny, datové sítě, kamerového systému vytápění i rozvody medicinálních plynů).

Velký důraz byl kladen na splnění všech bezpečnostních a hygienických požadavků. Oddělení je např. vybudováno jako samostatná požární jednotka. V dnešní kovidové době je i důležité, že rodičky se během pobytu nemusí potkávat s ostatními pacientkami a mohou zůstat po celou dobu na svém pokoji.

Dva expektační pokoje umístěné v bezprostředním sousedství sesterny s recepcí jsou vybavené monitory ke sledování pacientek po operačních porodech.

Nově vybudovaná je i mléčná kuchyňka a edukační místnost pro kojení i možnost observace miminek na samostatném pokoji.

Jako dárek u příležitosti zahájení provozu na nově zrekonstruovaném oddělení nemocnice připravila pro všechny maminky bonusy:

1. stříbrné pamětní medaile pro novorozence, kterou dostávají již nyní

2. vrácení poplatku za předporodní kurz v případě, že porodí v Kadani, platí již 2 roky

Nově u příležitosti rekonstruovaného oddělení všechny rodičky, které porodí v naší nemocnic od 1. října do konce roku 2020 obdrží:

3. poukázku v hodnotě 2000 Kč na odběr zboží pro novorozeně z lékárny,

4. 1000 Kč poukaz na školení, jak pečovat správně o novorozence

5. 50% slevu na platbu za nadstandartní pokoj (1000/500 Kč).

Potěšilo mě, že na naši žádost o spolupráci reagovali výtvarníci z okolí Kadaně a výsledek můžete vidět na stěnách chodby, které nyní zdobí vymalované siluety ptáků.

Na závěr bych chtěl poděkovat všem zaměstnancům nemocnice, kteří se podíleli během celých 2 let na přípravě a realizaci rekonstrukce. Děkuji také zdravotníkům, kteří během stavebních prací, a navíc současně v době jarní pandemie, poskytovali zdravotní péči našim pacientům.

Přeji všem budoucím rodičkám, které budou využívat nové oddělení, aby měli na Nemocnici Kadaň dobré vzpomínky a vraceli se k nám.

MUDr. Bc. Petr Hossner, MBA

ředitel